SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Říjen 2018

Ruda do Ostravy jezdí i z Hamburgu
Ačkoli železná ruda pro vysoké pece společnosti ArcelorMittal Ostrava míří tradičně z východu, tj. ze zemí bývalého Sovětského svazu, nezřídka je tato surovina dodávána i z exotičtějších nalezišť, např. z Brazílie (viz Brazilská ruda míří do Ostravy). Pokud však nebyla ruda dodávána po zemi (čili v kombinaci železniční přepravy po širokém a normálním rozchodu), byla dosud využívána hlavně cesta po moři do polských přístavů a dále pak po železnici.
V letošním roce však začala jezdit brazilská ruda nezvykle též z německého přístavního terminálu Hansaport Hamburg, tj. přes hraniční přechod Bad Schandau - Děčín. Přepravy zajišťuje DB Cargo v soupravách po 30 vysokostěných vozech Eaos-x, dopravcem je v Německu DB Cargo Deutschland a v Česku Arriva vlaky. Vůbec první vlak dorazil do Ostravy 18. srpna 2018, přepravy pak pokračují dále s intenzitou zhruba dvou až tří vlaků měsíčně.
Na snímku z 5. října 2018 projíždí rudný vlak Nex 59827 Hamburg-Waltershof - Ostrava-Bartovice v čele se strojem 189.014 DB úsekem Kojice - Chvaletice.
Text Gerhard Büchner, foto Dušan Vacek
 
 
 
 
25. 8. 2019 © SPŽ 0 Verze 1.3