Leden 1997

Soutěž PKP na naklápěcí jednotky
Polské železnice PKP vyhlásily soutěž na nákup 16 naklápěcích jednotek pro trať Gdynia - Gdańsk - Warszawa - Katowice/Kraków. PKP dále plánují zakoupení 50 až 70 elektrických jednotek pro ostatní hlavní tratě. Zároveň oznámily, že zakoupí 50 elektrických lokomotiv od firmy Adtranz Pafawag v průběhu příštích pěti let. Součástí této zakázky by mělo být i osm dvousystémových lokomotiv pro systémy 3 kV a 15 kV 16,7 Hz pro vozbu mezinárodních expresů z Varšavy do Berlína. První tři stroje by měly být dodány ještě letos.
Text Petr Štefek

TBZ 464.102
Ve dnech 10. - 12. ledna proběhla v Českých Velenicích technicko-bezpečnostní zkouška znovuzprovozněné parní lokomotivy 464.102. Po zkušební jízdě se lokomotiva představila veřejnosti. V neděli odvezla spěšný vlak do Veselí nad Lužnicí a zpět do Českých Velenic se vrátila na osobním vlaku. Lokomotiva je majetkem Národního technického muzea a provozuje ji společnost F.N.R.R. z Nymburka.
Text Daniel Brabenec

Nehoda ETR 460 ve stanici Piacenza
12. ledna ve 13.26 hod. došlo ve stanici Piacenza k nehodě expresu z Milána do Říma. Expres tvořila devítivozová jednotka ETR 460. Při vjezdu této jednotky do stanice vykolejilo osm vozů, z nichž pět se převrhlo. Soupravou cestovalo přibližně 200 cestujících. Následky nehody byly obrovské: osm cestujících zahynulo a další desítky pasažérů byly zraněny. Příčiny nehody se vyšetřují.
Text redakce

Zastavení dopravy na trati Jindřichův Hradec - Obrataň
Od 26. ledna byla zavedena dlouhodobá výluka železničního provozu na trati ČD č. 206 Jindřichův Hradec - Nová Bystřice. Provoz vlaků byl zastaven kvůli vysokým provozním nákladům, poudržovanosti trati na Novou Bystřici a v neposlední řadě také nezájmem ČD provozovat na této spíše turistické trati osobní vlaky. Prozatím jsou vlaky nahrazeny náhradní autobusovou dopravou.
Den před zastavením provozu byl zaveden slavnostní poslední vlak č. 88310/88313 složený z šesti vozů Balm/ú. Veden byl lokomotivami 705.907 a 705.920.
Na zobrazené fotografii se představuje přípřež uvedených lokomotiv v čele vlaku z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice poblíž stanice Blažejov. Na čele lokomotivy je zavěšeno tablo s nápisem „Dnes naposled“.Text a foto Daniel Brabenec

Supercity „Manažer“
Od 27. ledna 1997 zavedly ČD nový spoj mezi Prahou a Ostravou, vlak kategorie SuperCity (SC). Vlak nese název „Manažer“ a označení „SC 1500/1501“ (po dopravní stránce je to vlak kategorie InterCity). Vlak je složen ze dvou vozů první třídy Aee, jednoho vozu Ahee a restauračního vozu WRRm, který provozuje společnost Wagon Bohemia. První vlak SC Manažer odvezla ostravská lokomotiva 162.054.
Text Petr Štefek

Testování jednotek X 2000 SJ v Číně
Čína podepsala oficiální dohodu se Švédskými dráhami (SJ) o testování naklápěcích jednotek X 2000. Švédský expres bude v Číně testován dva roky, zapůjčen bude od roku 1998. Po třech měsících různých testů bude nasazen v pravidelné dopravě na trati Guangzhou - Shenzhen - Kowloon.
Text redakce

 
<<<    1996    Leden  Únor  Březen  Duben  Květen  Červen  Červenec  Srpen  Září  Říjen  Prosinec     1998    >>>
© SPŽ 1997