SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Srpen 2009

Konec vlečky do Škody Ostrov
Když dne 21. 12. 1896 dojel slavnostní vlak z Ostrova do Jáchymova, nikdo z přítomných si určitě nemyslel, že za 61 let trať bude zrušena. Konkrétně 3. 8. 1957 přijel do Jáchymova poslední pravidelný vlak. Pak již byla trať rychle snesena, aby uvolnila místo nově rozšiřované silnici.
Ovšem část trati, konkrétně úsek do Dolního Žďáru, zůstal jako vlečka. Tento úsek pak mimo jiné sloužil i k dopravě trolejbusů ze Škody Ostrov. Bohužel tato výroba nepřežila vzhledem k nízkému počtu odebíraných trolejbusů po rozpadu sovětských trhů. Ukončení výroby a uzavření továrny přišlo v červenci roku 2004. Od té doby byla vlečka i areál bez provozu.
Nový majitel, společnost INVESTMENT LOFIDAMI GROUP v čele s předsedou představenstva panem Huu Loi Nguyen, o vlečku a provoz na ní neprojevila zájem. A tak došlo k tomu, čeho se železniční příznivci obávají nejvíc, zrušení vlečky. A nezůstalo jen u úředních listin, vlečka se od 1. 8. 2009 začíná snášet. Na této práci se podílí firmy Viamont DSP a TSS. Na snímku je lokomotiva TSS 742.534, která asistuje u zahájení prací poblíž areálu bývalé Škody Ostrov v Dolním Žďáru. Práce by měly pokračovat v průběhu prvního týdne v srpnu. Snesena bude celá vlečka až ke styku s kolejí SŽDC v žst. Ostrov nad Ohří.
Text a foto Petr Polák
 
 
 
 
11. 12. 2023 © SPŽ 0 Verze 1.3