SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               


Červenec 2008

Lokomotiva 060DA PTKiGK v Bohumíně
Na hraničním přechodu Bohumín – Chałupki je obvyklým místem předávky nákladních vlaků mezi dopravci pohraniční přechodová stanice Chałupki. Z tohoto důvodu také české lokomotivy zajíždějí do Chałupek, ale polské již do Bohumína ne, výjimkou jsou pouze stroje PKP Cargo, které v určitých obdobích zajíždějí s nákladními vlaky až do Bohumína. Z tohoto pohledu přelomová událost nastala 12. července 2008, kdy se v Bohumíně objevila lokomotiva 060DA‑1009 polského soukromého dopravce PTKiGK Rybnik.
Důvodem návštěvy tohoto stroje v ČR byla přeprava soupravy 35 správkových vozů řady Hbbks ze Slovenska do dílen v polském Wągrowci. Tyto vozy byly odstaveny v několika slovenských stanicích, odkud je odvezl dopravce Slovenská železničná dopravná spoločnosť a na česko-slovenské hranici je předal dopravci BF Logistics. Přes Jablunkovský průsmyk byla souprava dopravena strojem 770.412 do Bohumína, kam dorazila v pátek 6. července. Souprava pak čekala týden na vyřešení byrokratických překážek u polského provozovatele dráhy PKP PLK, takže její další jízda se mohla uskutečnit až v sobotu 12. července.
Původně plánovaná lokomotiva řady S200 (což je polské označení pro stroje označené v ČR řadou 770) byla nakonec nahrazena strojem 060DA‑1009, který přijel strojně do osobního nádraží žst. Bohumín. Souprava byla odstavena na koleji č. 411, odkud není možné odjet do Chałupek. Proto byl vlak po sepsání, technické prohlídce a zkoušce brzdy přestaven do Bohumína-Vrbice, odkud po objetí lokomotivy pokračoval jako Pn 42275 do Chałupek a dále do své cílové stanice.
Na horním snímku je zachycena lokomotiva 060DA‑1009 po příjezdu z Polska k 4. nástupišti bohumínského nádraží, dolní snímek pak dokumentuje pobyt tohoto stroje na soupravě vozů na 411. koleji žst. Bohumín.
Text a foto Petr Štefek
 
 
 
 
28. 11. 2022 © SPŽ 0 Verze 1.3