SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Srpen 2012

Zahraniční dodávky uhlí do Elektráren Opatovice
Spory společností Czech Coal jako dodavatele a Elektráren Opatovice (EOP) jako příjemce hnědého uhlí vyústily v dodávky paliva do EOP od alternativních dodavatelů. Výhodou EOP je, že patří do skupiny Energetický a průmyslový holding (EPH), který má vlastní zdroje uhlí: černouhelný důl Silesia v polských Czechowicích-Dziedzicích a hnědouhelné doly Profen a Vereinigten Schleenhain ve východním Německu.
Přestože do Opatovic stále přijíždějí stejné soupravy, tj. uhelné vlaky sestavené z vozů řady Falls a tažené stroji ČD Carga (ČDC), jejich výchozí stanicí už nejsou jen Třebušice, ale také polské Czechowice-Dziedzice a od konce srpna také německý Profen.
Z Profenu již dojel jeden zkušební vlak v roce 2011, kdy spory s Czech Coal teprve začínaly. Pravidelné dodávky hnědého uhlí z Německa mají být zahájeny od konce srpna. Naplánováno je zatím 55 vlaků, jejichž dopravu na německém území bude zajišťovat dopravce ITL Eisenbahngesellschaft ze skupiny SNCF Geodis. Zkušební dodávky z polského dolu Silesia byly započaty prvním vlakem, který do EOP dorazil 15. srpna 2012. V tomto případě je zahraničním dopravcem Lotos Kolej.
Fotografie pořízená 20. srpna 2012 v pohraničním úseku Zebrzydowice - Petrovice u Karviné zachycuje vlak č. 43227, čili historicky druhý vlak černého uhlí z dolu Silesia do EOP. V čele vlaku se nachází stroj 186 276 (EVN: 91 80 6 186 276‑2 D-Rpool) ve službách dopravce Lotos Kolej, dále z Petrovic u Karviné až do stanice určení byla v čele vlaku lokomotiva 181.084 ČDC.
Text Petr Štefek, foto Tomáš Orlík
 
 
 
 
22. 8. 2019 © SPŽ 0 Verze 1.3