SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Únor 2003

Situace po omezení provozu osobních vlaků na Slovensku
17. února byla obnovena osobní doprava na trati Žilina - Rajec. Denně jede ve směru do Rajce šest vlaků, v opačném směru sedm vlaků (oproti GVD platnému do 2. 2. 2003 byly zrušeny dva večerní páry vlaků). Smlouvu o provozování osobní dopravy uzavřela Slovenská investičná a realitná spoločnosť Žilina, zatím do konce dubna. Během následujících dvou měsíců chtějí obce, kterými trať prochází, a Žilinský kraj vytvořit společnost, která by trať převzala do svého vlastnictví a provozovala by i nákladní dopravu.
Trať Žilina - Rajec je v pořadí druhou tratí, na které se po 2. únoru aspoň dočasně obnovila osobní doprava. První byla trať Zohor - Záhorská Ves, kde osobní vlaky vyjely opět 4. února, zatím na období do 7. března. V pracovních dnech zde nyní jezdí šest párů osobních vlaků. Smlouva mezi ZSSK a Bratislavským krajem o pokrytí ztráty z osobní dopravy byla podepsána již 2. února, ale kvůli stávce železničářů byl provoz obnoven až po dvou dnech. Poslanci Bratislavského kraje koncem února rozhodli, že společně se soukromými investory a obcemi na Záhoří založí společnost (pracovní název je Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť - BRKS), která bude žádat Štátny dráhový úrad o vydání licence na provozování osobní a nákladní dopravy na tratích Zohor - Záhorská Ves a Zohor - Plavecký Mikuláš a jednat s ŽSR o pronájmu těchto dvou tratí. Od 1. června by BRKS měla na základě licence provozovat dopravu ze Zohoru do Záhorské Vsi a na trati do Plaveckého Mikuláše po žst. Rohožník (do Plaveckého Mikuláše by vlaky měly jezdit od 1. 9. 2003).
Z ostatních regionálních tratí bez osobní dopravy je její obnovení aspoň v minimálním rozsahu nejreálnější na tratích Hronská Dúbrava - Banská Štiavnica (předpoklad je od 1. dubna s tím, že trasy osobních vlaků se prodlouží až do Banské Bystrice), Spišská Nová Ves - Levoča (předpokládá se omezení počtu licencí na autobusové spoje a zavedení integrovaného dopravního systému; osobní doprava má být obnovena do června sedmi páry vlaků denně) a Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany (zavedení čtyř párů vlaků).
Stále tak zůstane mnoho tratí se zastavenou osobní dopravou. Jednou z nich je i lokálka Nemšová - Lednické Rovne. Poslední dny provozu osobních vlaků na této trati dokumentuje snímek z 18. ledna 2003: osobní vlak do Lednických Rovní tvořený motorovým vozem 830.124, zastavil v dopravně Pruské.
Text Miroslav Sekela, foto Petr Štefek
 
 
 
 
11. 7. 2020 © SPŽ 0 Verze 1.3