SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Říjen 2003

Změna názvu polského dopravce NZGTK
27. října 2003 došlo ke změně názvu jednoho z polských privátních dopravců, společnosti Nadwiślański Zakład Górniczego Transportu Kolejowego. Od tohoto data nese firma název Nadwiślański Zakład Transportu Kolejowego (NZTK). Změna názvu souvisí se změnou majetkových poměrů, neboť v letošním roce se majiteli této společnosti stali dva významní polští soukromí dopravci, firmy PTKiGK Rybnik a PTKiGK Zabrze.
NZTK vlastní několik lokomotiv řad SM 30, SM 31 a SM 42, ale základ lokomotivního parku tvoří stroje vyrobené lokomotivkou ČKD Praha - lokomotivy řad T448P (11 ks) a S200 (14 ks). Společnost se zabývá především přepravou uhlí po rozsáhlé síti uhelných a pískových drah v Horním Slezsku, ale po umožnění volného vstupu soukromých dopravců na veřejnou síť společnosti PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) se s vlaky NZTK můžeme setkat i na tratích PLK.
Na snímku pořízeném na pískové dráze společnosti Kopalnia Piasku Szczakowa mezi stanicemi Sosnowiec Jęzor Centralny JCA a Szczakowa Północ je zachycen „čmelák“ S-261 NZTK. Protože fotografie byla pořízena 28. října 2003, tedy pouhý den po změně názvu firmy, na lokomotivě je samozřejmě ještě původní zkratka - NZGTK.
Text a foto Petr Štefek, spolupráce Andrzej Kabała
 
 
 
 
25. 8. 2019 © SPŽ 0 Verze 1.3