SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Září 2013

Nová konkurence na železnici - společnost Arriva vlaky
Společnost Arriva, která je součástí holdingu Deutsche Bahn, působí v České republice již několik let v segmentu autobusové dopravy. První zmínka o vstupu Arrivy na českou železnici se objevila v jízdním řádu SŽDC 2012/13. V tomto grafikonu bylo zavedeno deset spojů soukromého dopravce Arriva vlaky v trase Kralupy nad Vltavou – Praha Masarykovo nádraží – Praha Libeň – Benešov u Prahy, ovšem s poznámkou ode dne vyhlášení. Pro úplnost dodejme, že společnost Arriva Morava je od roku 2013 provozovatelem dopravy na Železnici Desná, tj. trati ze Šumperka do Koutů nad Desnou a Sobotína. Původní provozovatel Veolia Transport Morava se totiž stal součástí skupiny Arriva.
Dopravce Arriva vlaky použil pro vstup na sít SŽDC motorovou jednotku 628 246 DB. V rámci schvalovacího procesu ji český Drážní úřad přidělil řadu 845. Jednotka byla přeznačena na 845.001 a přistavena do firmy Pars nova Šumperk, kde byl proveden nový lak vozidla. Částečnou úpravu nátěru prodělal také interiér vozu, kam byly dosazeny sedadla firmy Borcad.
První předváděcí jízda s motorovým vozem 845.001 proběhla 15. září 2012 na krušnohorské železnici z Mostu do Moldavy v Čechách. Další jízda byla 24. srpna 2013 z Prahy Smíchova do Všeradic a zpět. Všechny dosavadní jízdy motorové jednotky Arriva byly pouze prezentačního charakteru. Teprve od 23. září 2013 do odvolání vypraví společnost Arriva vlaky osm párů spojů z Kralup nad Vltavou přes Libčice nad Vltavou, Řež a Prahu Bubeneč do Prahy Masarykova nádraží. Provoz vlaků má i nadále spíše prezentační charakter, protože společnost ROPID jako organizátor pražské integrované dopravy (PID) nezařadil dopravce Arriva vlaky do tohoto dopravního systému i přesto, že jsou integrovány autobusové spoje Arriva Praha. Arriva tak provozuje železniční spojení Kralup s Prahou na své podnikatelské riziko a cestující si tak musí kupovat jízdenky.
Od 1. října bude v pražské příměstské dopravě působit další soukromý železniční dopravce – KŽC Doprava. Motorovými vozy řady 810 bude zajišťovat spojení Prahy Masarykova nádraží a Čakovic. Tato společnost má oproti Arrivě velkou výhodu, protože její vlaky by měly být provozovány v rámci PID.
Motorová jednotka 845.001 čeká 23. září ve stanici Praha Masarykovo nádraží na odjezd vlaku Os 2454 do Kralup nad Vltavou.
Text a foto Pavel Větříšek
 
 
 
 
1. 10. 2023 © SPŽ 0 Verze 1.3