SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Červenec 2016

Nové kontejnerové spojení Gliwice – Sopron zahájeno
22. července odjel z terminálu PCC Intermodal v polských Gliwicích první pravidelný kontejnerový vlak do terminálu Gysev Cargo v maďarském Sopronu. Jedná se o společný projekt operátorů PCC Intermodal, Rail Cargo Operator – CSKD a Amber Rail. Cílem tohoto nového spojení je především propojení stávajících sítí intermodálních vlaků PCC Intermodal v Polsku a Rail Cargo Operator – CSKD na jihovýchodě Evropy.
Vlak jezdí v počáteční fázi pravidelně třikrát týdně s odjezdy vždy v pondělní, středeční a páteční večer z Gliwic (příjezdy do Sopronu následující den ráno), v opačném směru jedou vlaky rovněž přes noc s odjezdy v úterý, čtvrtek a sobotu. Za samotnou dopravu je odpovědný dopravce LTE, který na tyto vlaky nasazuje stroje řady 189 v celé trase mezi stanicemi Gliwice Port a Sopron-Rendező bez přepřahu. V Polsku je vlak veden na licenci dopravce STK, dále pak jsou již provozovatelem jednotliví dopravci ze skupiny LTE, kteří mohou provozovat drážní dopravu na území Česka, Slovenska a Maďarska. Oproti původním předpokladům tedy vlak nejede tranzitem přes Rakousko, ale přes Slovensko, tj. přes hraniční přechody Chałupki/Bohumín, Lanžhot/Kúty a Rusovce/Rajka. V Maďarsku pak využívá mj. úsek Hegyeshalom – Csorna, který byl v celé délce elektrizován teprve před rokem (viz Síť elektrizovaných tratí GYSEV rozšířena o dalších 87 km.
Druhý vlak ve směru z Maďarska do Polska v čele se strojem 189 155 je zachycen na snímku pořízeném 26. července u stanice Mosonszolnok.
Text Petr Štefek, foto Csaba Bereczki
 
 
 
 
25. 7. 2024 © SPŽ 0 Verze 1.3