SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Listopad 2017

Olkol chystá lokomotivy EU07 pro PCC Intermodal
Intermodální operátor PCC Intermodal (PCCI), který se soustředí na pozemní přepravy kontejnerů v kombinaci železnice-silnice na linkách v rámci Polska a mezi Polskem a západní Evropou už několik let koketuje s myšlenkou, že si své vlaky bude vozit sám. V rámci Polska byly dosud za jeho vlaky odpovědní dopravci Lotos Kolej, Captrain Polska a DB Cargo Polska, přestože i přímo PCCI je již 5 let držitelem licence pro provozování nákladní drážní dopravy. V letošním roce už PCCI postupně převzalo do vlastních rukou železniční obsluhu svých terminálů, nyní se akce dostává do další fáze pořízením zánovních lokomotiv.
V minulosti společnost zvažovala nasazení starších elektrických lokomotiv řady 183 ze Slovenska nebo nových strojů společnosti Pojazdy Szynowe PESA, nakonec jde o osvědčené čtyřnápravové lokomotivy polské řady EU07 od společnosti Olkol. Konkrétně se jedná o stroje ev. č. 467, 484 a 512, kterých se jako nadbytečných zbavil v roce 2015 v aukci dopravce PKP Intercity. V letošním roce byly všechny tři stroje přistaveny do dílen ZNTK Oleśnica (jde o firmu propojenou s Olkolem), kde procházejí hlavní opravou a získají samozřejmě korporátní nátěr PCCI. Jejich nasazení se předpokládá na trasách Kutno - Brzeg Dolny a Kutno - Gliwice, ale nejsou vyloučeny ani jiné vnitropolské relace.
První z těchto tří lokomotiv, která vyjela z dílen v Oleśnici (zatím jen na zkušební jízdu), je stroj EU07-467 (EVN 91 51 5 140 150-1 PL-QQLKA). Ten se představuje na snímku pořízeném 22. listopadu 2017 ve stanici Długołęka.
Text Petr Štefek, foto Kajetan Orliński
 
 
 
 
25. 7. 2024 © SPŽ 0 Verze 1.3