SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Únor 2023

První lokomotiva řady 741.7 pro italského dopravce Lotras
Lokomotivy řady 741.7 získávají v Itálii stále více na oblibě, o čemž svědčí nejen přiobjednávání dalších strojů u stávajících provozovatelů, ale také objednávky od dopravců nových, kteří je využívají buďto pro posun v inermodálních terminálech, nebo pro potřeby údržby a oprav drážní infrastruktury (viz Lokomotivy řady 741.7 pro italskou společnost CLF). Výhodou těchto lokomotiv je především o něco nižší cena rekonstrukce stávajícího stroje řady 740/742 proti nákupu nové lokomotivy a absence zabezpečovače ETCS, který není v obvodu kolejišť terminálů vyžadován. Dalším novým zákazníkem, který si objednal v loňském roce zatím jednu lokomotivu tohoto typu, se stala společnost Lotras. Určena je pro obsluhu terminálu Incoronata u města Foggia. Kompletace stroje s označením 741.758 se uskutečnila v provozovně CZ LOKO v České Třebové, počátkem února 2023, pak byly zahájeny i jízdní zkoušky lokomotivy.
Společnost Lotras se sídlem v průmyslové zóně Incoronata na předměstí Foggie provozuje v tomto místě intermodální terminál umožňující vzájemnou překládku mezi železniční a silniční dopravou. Kromě linek kombinované dopravy zajišťuje Lotras i přepravy v klasických železničních vozech, zejména kotlových. Logisticky propojuje jak italská překladiště od severní hranice po Sicílii, tak i zahraniční destinace ve Francii, Německu a Rakousku. Firemní barvou Lotras je růžová, proto je i 741.758 opatřena nátěrem v tomto odstínu (stejnou barvu si zvolila i společnost Oceanogate, která jednu lokomotivu této řady také provozuje - viz Lokomotiva 741.748 pro společnost Oceanogate Italia), ekologičnost drážní dopravy pak symbolizuje zelená doplňková barva na kabině a kapotách.
Snímek z 6. 2. 2023 zachycuje lokomotivu 741.758 při návratu ze zkušební jízdy do Skalice nad Svitavou při posunu v obvodu železniční stanice Česká Třebová.
Text Daniel Brabenec, foto Pavel Polák
 
 
 
 
11. 12. 2023 © SPŽ 0 Verze 1.3