SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Srpen 2004

Konec lokomotivy V60 přestavěné na elektrický pohon?
V tomto roce se v podniku Východoslovenské stavební hmoty Turňa nad Bodvou rozhoduje o dalším osudu lokomotivy řady V60 přestavěné na elektrický pohon. Lokomotiva je již dlouhou dobu nevyužívaná a účetně je již zlikvidována. Je velmi pravděpodobné, že se nenajde zájemce o tuto zajímavou lokomotivu, takže bude zřejmě sešrotována.
V této lokomotivě (pravděpodobně se jedná o původní stroj V60-17704, vyrobený lokomotivkou LEW Hennigsdorf v roce 1982) byl v první polovině 90. let minulého století nahrazen spalovací motor třífázovým asynchronním elektromotorem 3 x 380 V o výkonu 100 kW. Elektromotor byl přes nově vloženou převodovku spojen s původním hydrodynamickým měničem. Pro napájení motoru byl na střechu kabiny lokomotivy umístěn pevný sběrač napájený z trolejového vedení o šesti vodičích (čtyři pro přívod napětí 3 x 380 V + ochranný vodič a zbývající dva pro přenos signálů dálkového ovládání lokomotivy).
Přestože tato úprava lokomotivy měla přinést značné úspory provozních nákladů oproti použití spalovacího motoru, po přestavbě byl tento stroj v provozu jen krátce a od té doby chátrá v areálu cementárny v Turni nad Bodvou. Její současný stav dokumentuje snímek pořízený 25. srpna 2004.
Text a foto Petr Štefek
 
 
 
 
30. 5. 2024 © SPŽ 0 Verze 1.3