SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Říjen 2007

Lokomotiva 311D - modernizovaný „sergej“ z NEWAGu
Jedním z nejočekávanějších exponátů železničního veletrhu TRAKO, který proběhl 10. až 12. října v polském Gdańsku, byla lokomotiva označená typem 311D. Tato lokomotiva vzniká rekonstrukcí typu M62 (u nás znám pod přezdívkou „sergej“) za použití technologie americké společnosti General Electric (GE). Projekt rekonstrukce řady M62 s modernizačním paketem GE vypracovala polská společnost NEWAG Nowy Sącz. Tato koncepce modernizace vychází z obdobných projektů, realizovaných v posledních letech především v zemích bývalého Sovětského svazu a v Mongolsku.
Z původní lokomotivy typu M62 je ponechán pouze původní hlavní rám, podvozky a naftová nádrž. Na upravený hlavní rám jsou dosazeny zcela nové kabiny, jejichž neotřelý design pochází z Newagu. Mezi kabiny je nainstalován modul GE. Pod jeho kapotou se nachází motorgenerátor se spalovacím dvanáctiválcovým čtyřdobým vznětovým motorem GE typu 7FDL12, nastaveným na výkon 2163 kW. Přenos výkonu je smíšený AC/DC. V podvozcích zůstávají původní trakční motory typu ED118, ale jsou rekonstruovány. Nový mikroprocesorový řídicí systém GE „BrightStar“ je nedílnou součástí modernizace. Služební hmotnost lokomotivy činí 120 tun a je tak o 4 tuny vyšší, než u původního vozidla. Maximální rychlost 100 km/h zůstává nezměněna. NEWAG nabízí shodnou modernizaci rovněž na širokém rozchodu 1520 mm.
Prvních 20 lokomotiv typu 311D si objednala leasingová společnost CBRail. Tyto kusy jsou vyráběny z lokomotiv řady 220 (resp. dříve řada 120), které železnice Deutsche Reichsbahn, resp. Deutsche Bahn odstavily z provozu již v první polovině 90. let minulého století. Vraky těchto strojů byly na jaře 2006 přepraveny do NEWAGu.
Lokomotivy 311D byly 12. září 2007 schváleny pro provoz v Polsku, připravuje se schválení v Německu, ve stadiu úvah je také schválení pro Českou republiku. Zatím jediným dopravcem, který tyto lokomotivy převzal do svého parku, je německá firma Heavy Haul Power International, resp. její polská dcera Kolej Bałtycka.
Na snímku pořízeném 11. října na kolejích gdańského veletržního centra je zachycena lokomotiva 311D-04.
Text Michal Kozuk a Petr Štefek, foto Krzysztof Malinowski
 
 
 
 
21. 2. 2024 © SPŽ 0 Verze 1.3