Císařovy nové šaty po česku aneb pohádka s varování a poučením na závěr

Vedení ČD se rozhodlo před mnoha lety nakoupit Pendolina z Italie. Jak si může soudný člověk objednat z Itálie něco, co není vyrobeno z hroznů? Jak říká J. Krampol – „mladý Ital v létě nepracuje a v zimě tančí“. Prostě císař si objednal nové šaty a howgh.

Italští krejčí zasedli za šicí stroje a už to začalo. Napřed že místo deseti obleků dodají za stejné peníze jenom sedm, pak že ty obleky nebudou v dohodnutém termínu, ale až za několik let..........
A co na to císař? Dal snad italské krejčí vyhnat, zrušil jim smlouvu?
Kdepak, milé děti, ten dal na radu svého vrchního rádce Ažeda, který mu dobře radil: „Císaři, slíbil jsi poddaným nové šaty, pokud se jim v nich neukážeš do 11. 12. 2005, vypukne povstání a lid Tě svrhne!!!!“ A tak císař dál posílal do Itálie peníze a čekal a urgoval....
Nakonec zazvonil pošťák a přinesl císaři první ze slíbených obleků. Podle starodávných zvyků obléká nový oblek císaři vždycky Ažed a 3 sudiči – Ivanko, Malý chudák a Lachtan. Jenže ať dělali co dělali - zaboha nemohli císaře do nového obleku narvat a začaly se dít věci.
Sudiči spustili na Ažeda: "Jak v tomhle má císař chodit, vždyť tady jde o zdraví."
Ažed křičel, "oblek je v pořádku, že stačí tady popustit, tady vypárat, tady zabrat..."
A tak Ivanko popouštěl, Lachtan páral a chudák Malý chudák zabíral. Ale ať dělali, co dělali, oblek prostě neseděl. Císař se vztekal, Ažed se vztekal, ale sudiči trvali na svém – v tomhle obleku císař mezi lidi nemůže!!!
Co teď? Oblek nesedí, 11.12.2005 se blíží, povstání za dveřmi....
A kdo myslíte, děti, že to nakonec zachránil? No přece starý dobrý rádce Ažed. Poradil císaři, ať si vezme jiného sudiče, ať si ti tři vrtalové jdou!!!! Nový sudič Fakan nezklamal. Poradil císaři, aby vydal nový dekret, kterým se výrazně redukuje objem pasu jeho císařské výsosti.
„Ale to je pořád málo“, bručel Ažed.
Fakan kontroval: „Klid, zbytek vykompenzujeme“.
A tak se i stalo..... Vydali dekret, zbytek vykompenzovali a císař se dočkal svých nových šatů.
A přišel ten slavný den, kdy se měl císař před svým lidem ukázat v nových šatech. Ale co se nestalo – sotva se objevil ve dveřích, začali Ivanko, Malý chudák a Lachtan křičet: „Císař je nahý“.
I rozzlobil se na ně Ažed a poradil císaři: „Vyžeň je, už je nepotřebujeme, Fakan to zvládne!!!“.
Tak se císař zbavil svých sudičů, kteří mu tak dlouho věrně sloužili a kteří vždy dbali především na císařovo zdraví.

A to je konec pohádky, ještě slíbené varování a poučení....
Varování (císaři): Až tvůj lid zjistí, že jsi doopravdy nahý, tak už to nevykompenzuješ...!!
Poučení (sudičům): Nikdy nekřičte, že císař je nahý, když je nablízku Ažed!!

Text neznámého autora


© SPŽ