Lokomotivní řada 230 (S 489.0) ČSD/ČD | ||||||||||||||||||||||||||
V červnu roku 2006 uplynulo čtyřicet let od doby, kdy na koleje tehdejších ČSD vyjela první sériová střídavá lokomotiva, která nesla označení S 489.0, dnes řada 230. Lokomotiva udivovala nejen laickou veřejnost svým velice zdařilým designem, který vytvořil známý průmyslový designér prof. Ing. Otakar Diblík. Během uplynulých čtyřiceti let odvezly tyto velice spolehlivé stroje desítky milionů tun zboží, miliony cestujících a najezdily dohromady neméně málo kilometrů. V současné době se s těmito nestory českých a československých kolejí můžeme stále hojně setkat jak v osobní, tak především v nákladní dopravě na tratích Českomoravské vrchoviny, Břeclavska, Brněnska a také v okolí Českých Budějovic a Jindřichova Hradce a po několika letech také znovu na jihozápadním Slovensku.
Zavádění střídavého systému u ČSD
Na počátku padesátých let minulého století, kdy se na ČSD začínalo s masivní elektrizací železnic,
V té době již u některých zahraničních železničních správ probíhala pomyslná soutěž mezi dvěma soustavami elektrické trakce - stejnosměrnou s různými hodnotami jmenovitého napětí a střídavou o průmyslovém kmitočtu 50 Hz. Ekonomicky se rozebíral provoz obou systémů a porovnávaly se jejich výhody a nevýhody. Jako nejhospodárnější byl uznán proudový systém 25 kV, 50 Hz, kterého bylo později hojně použito při nové elektrizaci železnic evropských států.
Jednofázová proudová soustava průmyslového kmitočtu se liší od ostatních systémem napájení. Trakční proud není zapotřebí usměrňovat a trakční vedení může proto být po transformaci napájeno z veřejné energetické sítě. Odpadá tím dvojitá transformace z hladiny 110 kV, která je pro napájení měníren z této distribuční soustavy bezpodmínečná. Vysokým napětím v trakčním vedení se snižují ztráty a stačí proto měděný vodič menšího průměru. Tím se uspoří v porovnání se stejnosměrným systémem 3 kV barevné kovy (3-3,5 t/km), konstrukční ocel (5-7 t/km), stavební materiál (až 50 %) a vzdálenosti mezi napájecími stanice mohou být větší (cca 50-60 km podle profilu trati) v porovnání se stejnosměrnou trakcí. Na investičních nákladech vznikaly další úspory v rozmezí 8 - 15 %.
Kromě toho vznikaly úspory na provozních nákladech 9 – 11 % mimo jiné i úsporou elektrické energie při rozjezdech. U stejnosměrných lokomotiv I. generace se při rozjezdu reguluje napětí na svorkách trakčního motoru rozjezdovými odpory, v nichž se energie mění na neužitečné teplo. Naproti tomu u střídavých lokomotiv se od počátku vývoje počítalo s regulací pomocí autotransformátoru a dále s ignitronovými usměrňovači s pozdějším přechodem na polovodičovou techniku na bázi křemíku. V té době šlo o nejpokrokovější regulaci střídavého pohonu a proti regulaci stejnosměrných lokomotiv byla téměř bezztrátová.
Další výhodou střídavého systému, který doceňujeme až nyní v době výkonných lokomotiv a vysokorychlostních elektrických jednotek, je možnost přenášet daleko větší výkony při nižší hodnotě proudu proti systému stejnosměrnému.
A jelikož vývoj a výroba stejnosměrných lokomotiv tehdy dosáhl jak z technických, tak i ekonomických hledisek svého vrcholu, další vývoj proto zcela po zásluze patřil lokomotivám střídavým a vícesystémovým.
Ale řekněme si něco i o nevýhodách střídavého napájecího systému. První a asi největší nevýhodou byla v té době poměrně velká složitost hnacích vozidel, z čehož pramenila i větší
I přes tyto okolnosti byl střídavý systém všeobecně považován za hospodárnější než stejnosměrný a byl v té době uznán jediným systémem perspektivním. Proto rozhodlo ministerstvo dopravy na základě vládního usnesení č. 279 ze dne 8. dubna 1959, že se vybrané tratě budou elektrizovat jednofázovým střídavým proudem 25 kV, 50 Hz. Konečné rozhodnutí o podobě a vývoji střídavé trakce padlo podle článku prof. Ing. Dr. Františka Jansy, DrSc., uveřejněného ve sborníku k 50. výročí výroby elektrických lokomotiv v plzeňské Škodovce v roce 1960. Jako zkušební byla vybrána trať z Plzně do Horažďovic předměstí, kde vzápětí začaly elektrizační práce. 29. září 1961 byl zahájen elektrický provoz na zkušebním úseku z Plzně–Koterova do Blovic. Tato trať sloužila především ke zkouškám lokomotiv pro cizí železniční správy (Bulharsko, SSSR). Do Horažďovic předměstí dospěla elektrizace 7. 10. 1963. Další tratě určené k elektrizaci střídavou soustavou byly Kutná Hora – Havlíčkův Brod – Jihlava a Havlíčkův Brod – Brno.
Vývoj střídavých lokomotiv pro ČSD
V roce 1961 byly vyrobeny v lokomotivce oborového podniku ŠKODA v Plzni dvě prototypové střídavé lokomotivy
Za zmínku ještě stojí výroba dvou prototypů E 479.101 a E 479.102 (tovární typ 40 E), které měly být alternativou k předchozí řadě, ale místo křemíkových usměrňovačů měly použity ignitronové (rtuťové). První prototyp této řady byl v polovině šedesátých let přestavěn na první lokomotivu s nízkonapěťovou tyristorovou regulací a druhý prototyp po nezdařilých zkouškách a zrušení v roce 1966 posloužil ke stavbě odporníkového vozu brzdící soupravy pro potřeby VÚŽ Praha, železničního zkušebního okruhu Cerhenice.
Definitivně poslední lokomotivou, pátou vyrobenou, která určila směr, jakým se výroba střídavých lokomotiv bude ubírat, byl šestinápravový stroj řady S 699.001, výrobního typu 32 E, jež opustil brány výrobního závodu v prosinci roku 1963. Lokomotiva byla na tu dobu velmi neobvykle řešena. Její skříň byla již vyrobena dle návrhu prof. Diblíka ze skelného laminátu. Tehdejší ČSD však další výrobu těchto lokomotiv neobjednaly, protože uspořádání jejich pojezdu nebylo vhodné pro tratě elektrizované střídavou napájecí soustavou, jež byly velmi obloukovité. A jelikož nebyla lokomotiva státními drahami nikdy převzata, byla v roce 1965 odkoupena VÚŽ Praha, kde jí byl změněn převod z 1:3,2 na 1:2,8, čím vzrostla její max. rychlost na 160 km/h a používala se jako hnací, zátěžová či brzdová lokomotiva při zkouškách vozidel do výše její maximální rychlosti. Výjimečně byla používána i pro zkoušky železničního svršku, při kterých dosahovala bez problémů rychlosti 200 km/h.
Sériové lokomotivy
Pro sériovou výrobu zvítězila krátká varianta šestinápravové „laminátky“. Ta byla označena jako řada S 489.0
Lokomotiva řady S 489.0 je skříňová se dvěma stanovišti strojvedoucího a strojovnou mezi nimi. Uspořádání jednotlivých komponentů ve strojovně se zcela odlišuje od uspořádání strojovny stejnosměrných lokomotiv. V jejím středu je umístěn trakční transformátor o výkonu 4130 kVA s autotransformátorem, který má pneumatický systém přepínání odboček. Ten zasahuje do strojovny jen částečně, jeho větší část je zapuštěna mezi podélníky hlavního rámu do prostoru mezi podvozky - to z důvodu co možná nejnižšího umístění těžiště této nejtěžší součásti lokomotivy. Z transformátoru je vyvedena svorkovnice pro elektrické vytápění vlakových souprav. Rozložení přístrojů a zařízení ve strojovně je symetrické, každému podvozku náleží jeden samostatný blok. Pro chlazení trakčních motorů a usměrňovačů jsou ve strojovně umístěny axiální a diagonální ventilátory. Protože objem vzduchu nasávaného ventilátory a kompresory je značný, jsou bočnice lokomotivy řešeny jako nasávací otvor krytý žaluziemi. Na střeše nad transformátorem se nachází tlakovzdušný hlavní vypínač s odpojovači a zkratovačem, nad oběma konci strojovny jsou pak na střeše dva pantografové sběrače.
Kabiny stanoviště strojvedoucího jsou vyrobeny z velkoplošných skelných laminátů metodou vystříkáváním do formy. Dominujícím prvkem v nich jsou pak panoramatická čelní okna, ze kterých je dokonalý výhled na trať i kolem tratě. Řídící pult je ergonomicky řešen, strojvedoucí má prakticky všechny řídící prvky na dosah. Přístup do kabin je možný dveřmi z obou stran. Dveře jsou vybaveny elipsovitými okny, které dotvářejí elegantní vzhled celé lokomotivy. Nad dveřmi do kabin jsou umístěna ještě oválná okénka shodná s dvěmi šesticemi okének do strojovny lokomotivy ve žlábku pod střechou. Později se tato okénka zaslepovala a u řad S 499.0 a S 499.1 se už nedodávala vůbec.
Dvounápravové podvozky lokomotiv byly v době svého vzniku zcela nově koncipovány. Trakční motory o výkonu 770 kW jsou uloženy přímo v rámu podvozku, točivý moment je na nápravy přenášen pomocí dutých hřídelů přes kloubové spojky ŠKODA a nápravové převodovky s převodem 1:3,95. Primární vypružení zajišťují šroubové pružiny uložené na vahadlech pod ložiskovými domky a tlumené paralelně připojenými tlumiči. Sekundární vypružení obstarávají obrácené listové pružnice. Dvojkolí jsou v podvozcích vedena ojničkami.
Pro přenos podélných sil bylo použito v té době velice nezvyklé konstrukce. Síly se přenášejí pomocí tzv. šikmých tyčí. Ty tvoří táhla, která jsou umístěna tak, aby bylo dosaženo mechanického optima při využití celé adhezní váhy lokomotivy. Táhly se přenášejí síly z otočného čepu umístěného v podvozku na mohutné příčníky hlavního rámu. Ten je příhradové konstrukce, svařený z tvarovaných plechů. Na jeho čelnících je umístěno tažné a narážecí ústrojí.
Elektrická část lokomotiv je dobové koncepce. Lokomotiva je provedena se stupňovitou regulací na straně vysokého napětí.
Řízení lokomotivy je nepřímé, a to pomocí stejnosměrného napětí 48 V. Pro výrobu stlačeného vzduchu pro brzdy a pneumatické okruhy na lokomotivě je použito dvojice kompresorů typu K1, pro naplnění tlakových nádob hlavního vypínače při delším odstavení slouží pomocný kompresor.
Pneumatická samočinná a přímočinná brzda je systému soustavy DAKO s brzdiči DAKO-BS2 a DAKO-BP. Z výroby měly všechny stroje brzdiče typu ŠKODA N/O, které se v průběhu 80. let vyměnily za typ DAKO-BS2. Lokomotivy jsou také vybaveny zajišťovací ruční brzdou.
Lokomotivy z první výrobní série mají na rozdíl od 2. a 3. série několik odlišností. Jedná se zejména o dosazení staršího typu transformátoru, který má zhruba dvojnásobné rozměry a částečně odlišného uspořádání agregátů ve strojovně s přidáním přístupových dveří a průchozích uliček.
Z výroby byly lokomotivy S 489.0019 a S 489.0020 vybaveny cize buzenou elektrodynamickou brzdou o výkonu 2000 kW, která byla později odstraněna. Uplatnila se až u řad S 499.0 a S 499.1. Celá 1. série měla radiostanice pro rozsah VKV. Naopak na poslední vyrobené lokomotivě S 489.0110 se zkoušel nový typ podvozků, uplatněný u řady S 458.0.
Pravidelný provoz
První dodanou „laminátkou“ k tehdejším ČSD byla S 489.0001, kterou zástupci plzeňského depa přebírali z výrobního závodu
Ještě před samotnými zkouškami si však S 489.0002 „odskočila“ do Jihlavy, aby 2. června 1966 odvezla slavnostní (nikoliv první) vlak v elektrické trakci z Jihlavy do Havlíčkova Brodu. Elektrizace trati z Jihlavy do Kutné Hory byla sice dokončena již 30. prosince 1965 a 6. ledna 1966 uvedena do provozu jízdou zkušebního vlaku v úseku Jihlava – Kutná Hora, ale z důvodu absence elektrických lokomotiv nebyla využívána. Lokomotiva se po této akci vrátila zpět na okruh, kde ve společnosti zbylých čtyřech lokomotiv vykonala dne 8. června 1966 TBZ rychlostí 127 km/h. Po vykonání zkoušek byly lokomotivy zařazeny do pravidelného provozu.
První provozní kilometry však nezačaly najíždět v depu Brno–Maloměřice, ale v Jihlavě, jelikož do Brna nebyla elektrizace ještě dokončena. „Laminátky“ byly v Jihlavě nasazovány ponejvíce v nákladní dopravě z Jihlavy do Kutné Hory a zpět, v osobní vozbě je bylo vidět spíše sporadicky z důvodu složení souprav osobních vlaků z vozů bez elektrického topení. Od června do září 1966 bylo ještě dodáno sedm lokomotiv také do depa v Plzni, kde se podílely na vozbě nákladních vlaků na první střídavě elektrizované trati z Plzně do Horažďovic.
Den D nastal pro brněnské „laminátky“ 4. listopadu 1966, kdy byl zahájen elektrický provoz na trati Havlíčkův Brod – Brno-Židenice. První slavnostní vlak odvezla S 489.0031 a čest k jeho vedení dostal strojvedoucí Linhart. Odjezdu prvního vlaku v elektrické trakci v tomto traťovém úseku předcházelo slavnostní přestřižení pásky na nádraží v Havlíčkově Brodě a projev tehdejšího ministra dopravy, soudruha Aloise Indry.
Do konce roku 1966 bylo do Brna dodáno ještě 12 lokomotiv první výrobní série a 34 strojů druhé série. „Laminátky“ okamžitě po převzetí a vykonání TBZ přebraly veškerou nákladní vozbu z Brna–Maloměřic do Kutné Hory. Šestnáct jich bylo nasazeno do postrkové služby na třech trakčně náročných úsecích výše zmíněné trati. Devět jich bylo zařazeno do turnusu v Maloměřicích na nejnáročnější úsek z Brna do Vlkova u Tišnova, tři na postrky do vozební stanice Havlíčkův Brod, kde ponejvíce pomáhaly zdolávat stoupání těžkým vlakům do Křižanova. Další čtyři byly nasazeny do Kutné Hory, kde zajišťovaly postrkovou službu do Leštiny u Světlé a v opačném směru ze Světlé nad Sázavou do Leštiny. Od změny GVD na jaře roku 1967 jezdily „laminátky“ již na všech vlacích kromě manipulačních, které zůstaly stále doménou havlíčkobrodských 534.03 a brněnských 434.2.
Dodávky dalších strojů pokračovaly v roce 1967 třetí výrobní sérií. Od října do počátku prosince jich dorazilo dalších
Plzeňské stroje rozšířily od 8. listopadu 1967 svůj akční rádius až do Svojšína, kdy byla uvedena do provozu nově elektrizovaná trať z Plzně do této západočeské obce. V čele slavnostního vlaku tehdy stanula S 489.0081. 7. června 1968 dospěla elektrizace až do Chebu a k 1. prosinci 1969 byly všechny plzeňské stroje do místního depa předislokovány.
Bratislavské lokomotivy byly využity v soupravě s „albatrosem“ 498.104 a měřícími vozy na zkoušky nového trakčního vedení mezi Bratislavou a Břeclaví, kde bylo běžně dosahováno rychlostí až 130 km/h. TBZ vykonaly v průběhu listopadu na téže trati. Pravidelný elektrický provoz byl na trati Břeclav – Bratislava zahájen 10. listopadu 1967 jízdou slavnostního vlaku v čele s S 489.0087 s četou Ferdinand Tomčík a Igor Nádáždy s příjezdem do Bratislavy hl. st. v 10:30 h. Po zahájení pravidelného provozu byly zdejší „laminátky" nasazeny na čtyři páry rychlíků v celém úseku Bratislava – Kutná Hora a dvě jezdily na postrcích do Devínské Nové Vsi. Už v roce 1968 však došlo k přesunu bratislavských strojů do depa v Brně–Maloměřicích z důvodu dodávky první série nově vyrobených lokomotiv řady S 499.0. Ale přesto se ještě několikrát v Bratislavě objevily, i když jen jako zapůjčené.
V sedmdesátých letech došlo ještě k mnoha přesunům mezi Chebem, Plzní, Brnem a Českými Budějovicemi, které se tak staly pátým depem provozujícím tyto stroje. V roce 1982, po dodávce modernějších nástupkyň řady S 499.02 do dep v Plzni a Českých Budějovicích, se všechny v té době provozní „laminátky“ řady S 489.0 sešly na dlouhou dobu v jediném depu, a to v Brně–Maloměřicích. V 80. letech se jejich působiště rozrostlo o úseky Břeclav – Nedakonice, Hodonín – Holíč nad Moravou – Kúty a také Kúty – Trnava – Galanta.
Rozdělení republiky
K 1. lednu 1993 rozdělením ČSFR na dvě samostatné republiky zanikla také společná železniční správa ČSD.
V průběhu platnosti GVD 1995/1996 se „laminátky“ řady 230 na Slovensko ještě na čas vrátily. Stalo se tak s podzimní změnou GVD k 24. září 1995 na zimní období jako vyrovnávky výkonů mezi ČD a ŽSR. Lokomotivy byly vedené v TS 204 Brno-Maloměřice, obsazované byly četami z RD Bratislava hlavné. „Laminátky“ jezdily na osobních vlacích Bratislava – Trnava, Bratislava – Štúrovo a Břeclav – Bratislava. Jako první byly do Bratislavy zapůjčeny ode dne 23. září 1995 stroje 230.071, 073, 075, 076, 084 a 102, do pravidelného provozu zasáhly hned další den. Během provozu došlo k následujícím výměnám: za 230.071 přišla 230.066, místo 230.084 byla zapůjčena 230.045 a již jednou měněná 230.066 byla nahrazena 230.029. Lokomotivy jezdily v Bratislavě až do 1. června 1996, kdy byly vráceny zpět do domovského depa v Brně-Maloměřicích. Poslední pravidelné nasazení „laminátek“ v osobní dopravě na Slovensku bylo na rekreačním rychlíku R 1278/1279 „Saxonia“ do slovensko-maďarské pohraniční stanice Komárom, kde se objevovaly až do konce léta 2000.
S postupem elektrizace tratí v okolí jihomoravské metropole se rozšiřovala i vozební ramena „laminátek“. 4. října 1996 vezla 230.034 první elektrický vlak v úseku Brno hl. n. – Blažovice a ihned poté začaly zajíždět v čele některých osobních vlaků do Vyškova na Moravě. Na sklonku roku 1998 byla dokončována elektrizace trati Brno – Česká Třebová. V rámci zkoušek pevných trakčních zařízení zde již od září jezdily měřící vlaky TÚDC. Cti k vedení prvního takového vlaku z Brna do Blanska se dostalo 17. září 1998 lokomotivě 230.063. Po zahájení pravidelného elektrického provozu z Brna do České Třebové v roce 1999 bylo možno spatřit brněnské „laminátky“ na osobních vlacích do Letovic, případně Březové nad Svitavou, která je poslední střídavě elektrizovanou stanicí před stykem napěťových systémů u Svitav.
Barevné řešení
Schéma barevného řešení „laminátek“ netřeba ani představovat, protože takový soulad mezi výtvarným zpracování skříně
Naprostou degradaci designu lokomotivy přinesla polovina 70. let. Po pokusech o zjednodušené lakování celé skříně jedním odstínem (léta 1973 – 1974) byla pro vozidla střídavé trakce zvolena koncepce krémové a světle červené. Oficiálně se tak stalo výnosem platným od 1. ledna 1977, ale ve skutečnosti se lokomotivy vracely z dílen přelakované již dříve. Po roce 1982 byl tento nátěr doplněn o žlutý výstražný proužek na čele. Na konci osmdesátých let bylo zavedeno nové schéma unifikovaného nátěru, které spočívalo v tom, že lokomotiva byla natřena celá červeně (opět odstín 8140) a přes celou skříň měly v místě ozdobného prolisu výstražný žlutý pruh šíře 60 cm. Současně se použil nový oválný znak ČSD a nové řadové označení podle UIC. Ve skutečnosti se drtivá většina lokomotiv v letech 1987 – 1988 přečíslovala tak, že staré (původní smaltované i nově zhotovené odlévané) tabulky odstranily a nahradily sítotiskem patronovaným novým označením.
Po roce 1989, kdy došlo i k uvolnění od nařízené unifikace nátěrů, se začaly kolejovým vozidlům navracet zpět jejich původní nátěry. První z řady 230 byla původním kabátem opatřena 230.070 při EH opravě v LD Brno-Maloměřice v březnu roku 1991, který si nese dodnes. Většina obnovených původních nátěrů byla provedena právě v Maloměřicích. Ovšem první návrat ke slušivým původním nátěrům byl již v letech 1982 – 1983, kdy byly v domovském depu opraveny poškozené stroje S 489.0054 a 0058, na kterých se svazákům, kteří tyto opravy zaštiťovali, podařilo prosadit právě toto schéma. U 230.016 bylo v roce 1995 poprvé použito jako doplňkové barvy místo žluté barvy slonové kosti a červenou nahradila oranžová. Napodobil se tak nátěr exportního typu ŠKODA 46E pro BDŽ. Za rok po ní následovala 230.076 a tento nátěr se stal předlohou pro současný unifikovaný nátěr těchto strojů. Barevné schéma prvního unifikovaného nátěru bylo obnoveno u lokomotiv 230.035 a 230.106. Různou škálu nátěrů obdržely „laminátky“ po předání do Českých Budějovic. Tak například 230.022 má kabiny v barvách prvního unifikovaného nátěru bez žlutých proužků, na bočnicích je ale červenou barvou natřen pouze hlavní rám. 230.099 nosí slušivý nátěr, který je hodně podobný prvnímu unifikovanému nátěru – spodek červený, vršek ve slonové kosti a ozdobný prolis, který obě barvy odděluje je okolo celé skříně stříbrný. Dalším atypickým nátěrem byla opatřena lokomotiva 230.047, jejíž nátěr byl kombinací prvního unifikovaného a původního nátěru.
Nehody
K pravidelnému každodennímu provozu nepatří jen statisíce bezproblémově najetých kilometrů, ale bohužel i ty méně radostné události,
Jedna z velkých nehod, kde hlavní roli hrála „pomalá laminátka“, se stala u Řikonína. 11. prosince 1970 zůstal stát u vjezdového návěstidla do žst. Řikonín nákladní vlak. Za ním z Vlkova u Tišnova vyjela lokomotiva S 489.0041, která se vracela do Maloměřic z postrkové služby. Na hlásce Níhov však obsluhující personál nepočkal na odhlášku z Řikonína po průjezdu nákladního vlaku a postavil oddílové návěstidlo na „volno“. Na začátku kamenného viaduktu došlo k nárazu do konce stojícího nákladního vlaku. Osm posledních vozů stojícího vlaku vykolejilo a vybočilo do profilu druhé koleje. Tou dobou se již k viaduktu od Řikonína blížil cca 20 minut zpožděný rychlík R 57 Pannonia v čele s bratislavskou S 499.0117, který v plné rychlosti narazil do vyšinutých nákladních vozů. Následkem toho došlo k pádu dvou vozů (lůžkový a jídelní) z viaduktu do údolí a bilance nehody byla děsivá: 32 mrtvých a 17 zraněných. Do současnosti jde o jednu z nejtragičtějších nehod na našem území. Lokomotiva byla po necelých dvou měsících zprovozněna a vrácena zpět do pravidelného provozu.
K další nehodové události, ve které znovu figurovala chyba lidského činitele došlo 29. července 1978 v 02:46. Za husté mlhy najel Sn nsl. 44340 na konec nákladního vlaku Pn 64094 stojícího u vjezdového návěstidla žst. Havlíčkův Brod. Příčinou střetu byla předčasná odhláška z hlásky Pohledští Dvořáci. Následkem nehody byla zcela zdemolována S 489.0086, která byla pro značný rozsah poškození ještě v témže roce zrušena. Při nehodě vyhasly bohužel i životy strojvedoucího a jeho pomocníka. Poslední plošinový vůz stojícího vlaku byl naložen železnými profily, kterými byly oba doslova rozdrceni. Za velmi špatné viditelnosti nebylo možné na vzniklou překážku včas reagovat.
Poslední závažnou nehodou pro tuto lokomotivní řadu, byla nedávná velká nehoda dvou nákladních vlaků v žst. Vranovice, která se odehrála 15. 6. 2006 v 6:09 a byly při ní poškozeny celkem čtyři hnací vozidla. Vinou projetí vjezdového návěstidla 1L vlakem Pn 63213 s „laminátkou“ 230.080, došlo k čelnímu střetnutí s vlakem Rn 52430, který stál na 1. staniční koleji a měl v čele stroj 230.017. Po nárazu došlo k odtlačení stojícího vlaku o cca 120 m, vyšinutí několika vozů na 2. nástupiště, kde naštěstí nebyly žádné osoby a značně destruktivnímu poškození obou lokomotiv. Do nárazníku jedné z havarovaných lokomotiv, upadlého do kolejiště, narazila lokomotiva 363.012 jedoucí v čele právě projíždějícího rychlíku R 672, který byl naštěstí téměř před zastavením. Jedna z poškozených cisteren z nákladního vlaku byla převrácena a narazila do 242.273, jež právě objížděla soupravu osobního vlaku a došlo k poškození její bočnice. Po této nehodě byly oba stroje řady 230 okamžitě zrušeny. Zbylé dvě lokomotivy se po opravách vrátily do provozu.
Ovšem v důsledku násilného poškození byly zrušeny i další „laminátky“ č. 005, 008, 020, 033, 049, 062, 068, 074 a 093.
Rekonstrukce
Stejně jako u všech kolejových vozidel docházelo i u „střídavek“ řady 230 během jejich provozu k provádění rekonstrukcí
V posledních letech dochází i u pomalých „laminátek“ k oživování a zprovozňování vícenásobného řízení, které na nich sice bylo dosazeno už z výroby, nebylo však nikdy použito. Teprve koncem roku 2004, kdy bylo násobné řízení nejprve na čtyřech a koncem následujícího roku na dalších dvou lokomotivách po 38 letech provozu poprvé uvedeno v činnost.
Pro zprovoznění násobného řízení musely být na všech dotčených lokomotivách provedeny některé drobné úpravy.
Pomocné pohony nejsou násobně ovládané. Kompresory smí mít zapnuté vždy jen přední lokomotiva, ventilátory jsou zapnuty na každé lokomotivě samostatně s tím, že ruční dochlazování v letních měsících je možné jen na přední lokomotivě.
Dvojče „laminátek“ má možnost jízdy ve třech režimech. Prioritní je režim jízdy obou lokomotiv, druhý je režim jízdy pouze přední lokomotivy. Třetí režim je jízda pouze zadní lokomotivy, což je režim nouzový na dojetí. „Laminátky“ jsou do dvojčete zařazeny tak, aby skříň ochran byla vždy na stanovišti, které je v čele vlaku.
Jako první byly začátkem prosince 2004 pro dvojčlenné řízení upraveny stroje 230.030 a 230.032, druhou dvojici tvoří 230.057 a 230.059, kdy nový GVD pro ně zavedl jednodenní oběh Pn vlaků Brno-Maloměřice – Havlíčkův Brod a zpět. „Dvojče“ 230.030 + 032 bylo turnusové a 230.057 + 059 bylo záložní. Třetí zprovozněnou dvojicí byly na počátku roku 2006 stroje 230.023 a 230.025. Stalo se tak po rozšíření vozebního rameno dvojčat až do Kutné Hory, oběh byl upraven na dvoudenní a byla zapotřebí záložní dvojice. Na sklonku roku 2006 probíhaly oživovací práce na dvoučlenném řízení na dalších dvou lokomotivách v souvislosti s dalším prodlužováním jejich vozebního ramene, konkrétně na 230.042 a 230.044, které byly v listopadu téhož roku po vykonání TBZ zařazeny do pravidelného provozu. V polovině listopadu 2007 bylo oživeno další "dvojče" 230.063 + 069. Tím se počet brněnských dvojčat prozatím ustálil na pěti dvojicích.
Současný provoz
Po politických změnách, které nastaly na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století,
Z těchto důvodů vznikl na začátku 90. let záměr zrušení první dvacetikusové série, která má oproti ostatním strojům řadu odlišností a je náročnější na údržbu. Některé byly zrušeny po násilných poškozeních, ostatní pak byly odstaveny po najetí kilometrů do velkých dílenských oprav. Do roku 1995 tak došlo k odstavení strojů 230.002, 004, 010, 011, 012, 013, které následně sloužily jako zdroj náhradních dílů a později byly zrušeny. Koncem minulého století však došlo ke změně situace, kdy z důvodu stále se rozrůstající sítě elektrizace vzrostla potřeba elektrických lokomotiv. Rušení bylo zastaveno a lokomotivy byly znovu uváděny do provozu. Dílenskými opravami proto prošly i vozidla z první výrobní série (230.003, 006, 007, 009, 016, 017, 018). V roce 2005 bylo rušení obnoveno z důvodů tzv. nadbytečnosti. Tato vlna rušení se týkala, bohužel, už i strojů druhé a třetí série. Některé byly vráceny zpět do provozu (230.061, 079, 105), o další projevili zájem slovenští soukromí operátoři, pro které byly lokomotivy opraveny a byly jim pronajaty (bude popsáno níže).
V roce 1995, po odchodu „plechovek“ ř. 242 a prototypů lokomotiv ř. 263 z DKV Jihlava, byly „laminátky“ nasazeny v okolí centra Českomoravské vrchoviny do osobní i nákladní dopravy. I nadále byly vedeny ve stavu DKV Brno, personálně však byly obsazovány četami DKV Jihlava. Po reorganizaci lokomotivního hospodářství v roce 1997 byly od dubna do června předány do Českých Budějovic stroje 230.022, 035, 044, 045, 047, 048, 060, 071, 076, 078, 082, 097 a 099. Řada 230 se tak po mnoha letech dostala do inventárního stavu tohoto depa. Část strojů se vrátila z Českých Budějovic do Brna po přidělení PJ Jihlava pod DKV Brno v roce 2004. V současnosti tedy provozují „laminátky“ řady 230 v síti ČD dvě depa, a to DKV Brno v provozní jednotce Maloměřice, kde je dislokována většina provozních strojů této řady a DKV České Budějovice.
Dalším provozovatelem jednoho stroje této řady je slovenský dopravce BRKS (Bratislavská regionálna koľajová spoločnosť, a.s.), který měl z DKV Brno nejprve pronajaty dvě „laminátky“, konkrétně 230.041 a 230.065. Druhá jmenovaná byla na přání zákazníka oděna do firemních barev společnosti BRKS. Na sklonku roku 2006 se 230.041 vrátila zpět do domovského depa v Brně-Maloměřicích. Dalším soukromým slovenským dopravcem, který provozuje „laminátku“ řady 230, je společnost LOKORAIL. Ta má od 22. listopadu 2006 pronajatý stroj 230.070, v současné době se pro něj připravuje lokomotiva 230.045, která stejně jako 230.065 BRKS prošla nejprve opravou EVY v DPOV České Budějovice a poté obdržela nový nátěr, tentokrát však ve schématu unifikovaného nátěru ČD, avšak bez log našeho největšího dopravce. Tento stroj v současné době čeká na vystavení průkazu způsobilosti na tlaková zařízení. Lokomotivy jsou obvykle deponovány v Kútech, odkud vozí nákladní vlaky do bratislavských přístavů, nebo přechodových stanic Štúrovo a Komárno.
Budoucnost
K 1. prosinci roku 2007 dojde k oddělení nákladní dopravy od Českých drah,
V rámci společnosti ČD Cargo a.s. na lokomotivy čeká i postupná změna nátěru na jednotné unifikované barevné schéma této společnosti, sestávající z kombinace modrých barev. Zatímco spodní část skříně bude světle modrá, střecha a horní část skříně obdrží tmavěmodrý nátěr. Podvozky a spodek lokomotivy budou šedé, táhlové a narážecí ústrojí černé. Ve spodní části obou bočnic bude nalepeno nové logo ČD Cargo velkého formátu s nápisem Cargo, na čelech budou loga malá bez nápisu. Prvními stroji v tomto novém nátěru by však měly být "laminátky" řady 240, a to stroje č. 106 a 107, podrobující se v současné době opravě ve společnosti CZ Loko Česká Třebová.
Jelikož České dráhy nepočítají v nejbližší době s nákupem nových střídavých lokomotiv, ale maximálně s částečnou rekonstrukcí stávajících strojů, budeme se určitě s těmito velice spolehlivými a léty prověřenými stroji na našich kolejích ještě nějaký ten rok setkávat.
Text Dušan Vacek a Jaromír Žatecký, spolupráce Leoš Tomančák | ||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||