SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Září 2014

Koleje Mazowieckie dokoupí vložené vozy do stávajících jednotek
Společnost Koleje Mazowieckie (KM) je jedním z polských dopravců, kterým poměrně rychlým tempem roste počet cestujících. V letošním roce tak lze očekávat, že přepraví kolem 64 milionů cestujících, což je nárůst o cca 10 milionů přepravených osob jen za poslední tři roky. Největší přírůstky cestujících jsou zaznamenávány na příměstských linkách kolem Warszawy, kde musí dopravce řešit časté přeplňování souprav. Jednou z cest, jak chce tuto situaci společnost řešit, je prodloužení stávajících elektrických jednotek.
Stávající plán tak předpokládá, že v roce 2016 dojde k doplnění všech jednotek ER75 (Stadler FLIRT) a EN76 (Pesa ELF) o jeden vložený díl. Čtyřdílné jednotky ER75, které KM provozuje v počtu deseti kusů (viz Elektrické jednotky Stadler FLIRT v Polsku), tedy budou nově pětidílné, i když podle vyjádření výrobce by s ohledem na výkon trakčních motorů mohly být bez problémů až šestidílné. Podobné to bude s 16 kusy jednotek EN76, které jsou také čtyřdílné. Dopravce také vybírá dodavatele dalších 12 nových elektrických jednotek, které už budou rovnou pětidílné (nabídky podaly společnosti Pesa a Newag). Již počátkem příštího roku pak park KM posílí dvě soupravy výrobce Pesa, které budou složené z elektrické lokomotivy Gama, desíti vložených patrových vozů a patrového řídicího vozu.
Snímek pořízený 4. září 2014 u zastávky Warszawa ZOO dokumentuje současný stav jednotky EN76-020, která bude za dva roky prodloužena o jeden díl.
Text a foto Petr Štefek
 
 
 
 
24. 8. 2019 © SPŽ 0 Verze 1.3