SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Duben 2013

Tranzit uhlí z Polska do Rakouska převzat dopravcem Rail Cargo Austria
Na začátku dubna 2013 došlo v provozu nákladních vlaků na rameni Bohumín - Břeclav k zásadní změně, neboť tranzity pravidelných vlaků s uhlím a koksem směřujících z polských dolů a koksoven k příjemcům v Rakousku převzal dopravce Rail Cargo Austria (RCA). Po PKP Cargu tak jde o druhého tzv. národního dopravce ze sousedního státu, který významně promluvil do nákladní dopravy na české železnici. V tomto případě však nepřevzal vozbu od ČD Carga, ale od soukromého dopravce Advanced World Transport, který tyto vlaky provozoval od ledna 2009 do března 2013 (viz Elektrické lokomotivy Siemens Eurosprinter u AWT).
RCA nasazuje na tyto vlaky elektrické lokomotivy řady 1216, které již v menší míře provozuje na české síti od srpna 2012, ale jedná se pravidelně jen o jeden pár kontejnerových vlaků týdně zajíždějící vždy ve čtvrtek (původně ve středu) do Ostravy (viz Vlaky Rail Cargo Austria v Česku). „Taurusy“ 1216 zajíždějí do pohraničních přechodových stanic Chałupki nebo Petrovice u Karviné, kde probíhá předávka souprav s polským dopravcem PKP Cargo.
Provoz těchto vlaků převzalo RCA hned první dubnový den, což dokumentuje fotografie pořízená 1. dubna 2013 v úseku Bzenec přívoz - Rohatec, na které je zachycena lokomotiva 1216.236 s vlakem Rn 1. nsl 49005 vezoucím uhlí pro železárny Voestalpine Linz.
Text Petr Štefek, foto Tomáš Paška
 
 
 
 
14. 6. 2021 © SPŽ 0 Verze 1.3