SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Březen 2013

Přepravu železné rudy z Bosny opět zajišťuje ČD Cargo
Po zimní přestávce začaly od března opět přepravy železné rudy z dolu společnosti ArcelorMittal Prijedor v bosenské Omarsce pro vysoké pece společností ArcelorMittal Ostrava a ArcelorMittal Poland. V loňské roce je zajišťoval na českém, slovenském i polském území dopravce PKP Cargo (viz Vlaky PKP Cargo na 2. koridoru), letos jsou tyto přepravy na české železniční síti opět v rukou ČD Carga (ČDC).
Přestože se získáním této zakázky chlubí především dopravce Advanced World Transport (AWT), faktem je, že úloha ČDC je stěžejní. Právě rekonstruované lokomotivy řady 363.5 ČDC totiž zajišťují přepravu těchto vlaků z chorvatsko-maďarské pohraniční stanice Gyékénes přes Rajku až do cílové stanice Ostrava-Bartovice či do pohraniční stanice Petrovice u Karviné. Vlaky v čele s „resy“ 363.5 jsou však vedeny na licenci ČDC pouze na území Česka, v Maďarsku je dopravcem AWT Rail HU, na Slovensku Železničná spoločnosť Cargo Slovakia. Své vlastní lokomotivy pak na tyto vlaky nasazují státní společnosti Željeznice Republike Srpske (v Bosně a Hercegovině) a HŽ Cargo (v Chorvatsku). Za přepravu z Petrovic u Karviné do polských cílových stanic Dąbrowa Górnicza Towarowa a Kraków Nowa Huta je pak odpovědný dopravce Przedsiębiorstwo Usług Kolejowych KOLPREM (dcera ArcelorMittal Poland), který na tyto vlaky nasazuje všehochuť především pronajatých lokomotiv, nejčastěji jde o elektrické lokomotivy typu 3E/1 nebo motorové stroje M62, zpravidla doplněné o „čmeláka“ řady S200.
Nasazení strojů řady 363.5 ČDC na území Maďarska dokumentuje fotografie pořízená 20. března 2013 poblíž stanice Budaörs, na které je lokomotiva 363.511 v čele vyrovnávkového vlaku do Omarsky. Dolní snímek pak zachycuje jednu z typických dvojic lokomotiv polského dopravce Kolprem. Konkrétně jde o stroje M62-1205 (pronájem od firmy Orion Kolej; ex M62-1318 Edelaraudtee - viz Prodej „sergejů“ z Estonska do Polska) a S-257, které 27. března 2013 najíždějí ve stanici Petrovice u Karviné na soupravu železné rudy směřující z Omarsky do Dąbrowe Górnicze Towarowe.
Text Petr Štefek, horní foto Dávid Sándor, dolní foto Emilian Rególski
 
 
 
 
28. 5. 2020 © SPŽ 0 Verze 1.3