SPŽ - NOVINKY Novinky, SPŽ

SPŽ » NOVINKY
CZ 


VYHLEDÁVÁNÍ:


 
               Červenec 2008

19WE - nová elektrická jednotka z NEWAGu
Polská společnost NEWAG Nowy Sącz se v minulosti zabývala pouze opravami kolejových vozidel, v posledních letech však do svého portfolia přidala také modernizace elektrických jednotek řady EN57, např. na jednotky typu 14WE (viz Jednotka 14WE-01 společnosti Szybka Kolej Miejska Warszawa), nebo také lokomotiv M62 na typ 311D (viz Lokomotiva 311D - modernizovaný „sergej“ z NEWAGu).
V roce 2007 však společnost avizovala výrobu zcela nové vysokorychlostní jednotky pro maximální rychlost 250 km/h. Tento značně ambiciózní cíl byl však zřejmě nad síly této firmy, takže na počátku roku 2008 společnost oficiálně korigovala své prohlášení s tím, že nově budovaná jednotka s typovým označením 19WE bude mít maximální rychlost „pouze“ 160 km/h.
Na přesné technické parametry této jednotky, která je vyráběna na vlastní riziko firmy bez jakékoliv objednávky potenciálního zákazníka, si ještě budeme muset počkat. Vzhled nové čtyřdílné jednotky však odhaluje snímek pořízený 29. července 2008 v areálu NEWAGu.
Po jednotkách vyráběných společností PESA v Bydgoszczi a Stadler Polska v Siedlcích tak bude NEWAG již třetí firmou produkující v Polsku nové elektrické jednotky. Ještě v tomto roce pak svůj produkt stejné kategorie hodlá představit také společnost ZNTK Mińsk Mazowiecki.
Text Petr Štefek, foto Piotr Starczewski
 
 
 
 
21. 2. 2024 © SPŽ 0 Verze 1.3